Dzisiaj Niedziela Palmowa

Niedziela Palmowa nazywana również Niedzielą Męki Pańskiej to ważny dzień w Kościele katolickim. Zgodnie z tradycją podczas uroczystych mszy świętych odbywa się święcenie palm wielkanocnych. W kalendarzu jest to święto ruchome, ale zawsze przypada siedem dni przed Wielkanocą, rozpoczynając Wielki Tydzień.
Niedziela Palmowa, nazywana Niedzielą Męki Pańskiej, a w polskiej tradycji ludowej również „Kwietną” lub „Wierzbną”, wypada zawsze siedem dni przed Świętami Wielkanocnymi. Są to święta ruchome, co oznacza, że nie mają stałej daty. Określa się ją od terminu pierwszej pełni Księżyca po równonocy wiosennej. W tym roku Niedzielę Palmową obchodzimy ją 24 marca.
Zwyczaj obchodzenia Niedzieli Palmowej ma swoje początki w średniowieczu, a święto zostało ustanowione na pamiątkę przybycia Jezusa do Jerozolimy. Tego dnia do kościołów w całej Polsce zanosi się palmy, czyli ozdobne gałązki, które symbolizują początek nowego życia.
Gałązki kwitnącej wierzby, nazywane „baziami”, „kotkami” czy „kocankami”, w przekonaniu ludu wiejskiego posiadały dobroczynną siłę, ponieważ pojawiały się najwcześniej na wiosnę i niosły nadzieję na odrodzenie się życia. Dodatkową nadzwyczajną siłę zyskiwały przez pobłogosławienie ich w kościele.

Poświęcone przez kapłana palmy mają chronić nas przed nieszczęściem. W dawnych czasach wierzono także, że chronią przed burzą i chorobą (połykanie bazi miało uchronić od chorób gardła i bólów zębów).